8 січня 2022 року набув чинності Закон «Про внесення змін до Закону України «Про рекламу» щодо протидії дискримінації за ознакою статі», згідно з яким в рекламі про вакансії (прийом на роботу) забороняється:
- пропонувати роботу лише жінкам або лише чоловікам (за винятком специфічної роботи, яка може виконуватися виключно особами певної статі);
- висувати вимоги, що надають перевагу жіночій або чоловічій статі (крім випадків, визначених законодавством, та випадків специфічної роботи, яка може виконуватися виключно особами певної статі).
У разі порушення зазначених вимог працедавець сплачує до державного бюджету штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент вчинення порушення (станом на сьогодні це 65 тисяч гривень) за кожне таке порушення.
Крім цього, Закон України «Про рекламу» передбачає штрафи за:
- вказання віку кандидатів;
- висування вимог:
– що надають перевагу представникам певної раси, кольору шкіри;
– щодо політичних, релігійних та інших переконань;
– щодо членства в профспілках тощо;
– щодо етнічного та соціального походження;
– щодо майнового стану;
– щодо місця проживання;
– за мовними або іншими ознаками.
Перевіряти й штрафувати роботодавців буде Державна служба України з питань праці. Але поскаржитися на дискримінацію може будь-яка людина, яка побачила оголошення про працевлаштування, в якому є ознаки дискримінації за статтю, або у тому випадку, якщо їй відмовили у працевлаштуванні через стать або за іншими дискримінаційними ознаками.
Якщо нормативно-правовими актами встановлена заборона використання жіночої праці на певній роботі, роботодавець має повне право вказати у відповідних оголошеннях про вакансії інформацію про те, що йому необхідні лише чоловіки. У цьому випадку з працедавця не стягуються штрафи, передбачені законом.
За консультаціями можете звертатися до відділу врегулювання соціально-трудових відносин управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради (вул. Садова, 9/5, кабінет № 25, телефон (04744)3-68-41).