Відповідно до законодавства працівники, які зайняті на роботах зі шкідливими умовами праці, користуються державними гарантіями (пільгами і компенсаціями), а саме: право на пенсії за віком на пільгових умовах, скорочений робочий тиждень, щорічні додаткові відпустки, доплати і надбавки до тарифних ставок (посадових окладів), безкоштовне отримання лікувально-профілактичного харчування, молока або інших рівноцінних харчових продуктів, які призначаються за результатами атестації робочих місць за умовами праці.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01. 08. 92 № 442 визначений Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці на підприємствах та в організаціях незалежно від форм власності. Атестація робочих місць за умовами праці проводиться один раз на п’ять років. При укладанні колективних договорів в розділі "Охорона праці" необхідно вказати терміни проведення атестації робочих місць за умовами праці.
Експертом з умов праці відділу охорони та умов праці управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради протягом 2016 р. здійснено 54 обстеження якості проведення атестації робочих місць. Надано більше 328 консультацій.
Результати перевірок свідчать, що правом на державні гарантії за результатами атестації робочих місць не можуть скористатись близько 18 % працівників.
В 2016 році кількість робочих місць, які підлягали атестації за Списком № 1 і 2, становила 595 робочих місць, за результатами атестації підтверджено на 572 робочих місцях.
Правом на скорочену тривалість робочого тижня скористувались 0,7 % працівників від зайнятих в основних галузях економіки:
– на щорічні додаткові відпустки – 12 % працівників;
– підвищені тарифні ставки , доплати за умови та інтенсивність праці мали 14,2 % працівників.
Лікувально-профілактичне харчування, молоко або інші рівноцінні харчові продукти отримали 9,1 % працівників. Кількість працівників, які мали право хоча б на одну з пільг або компенсацій за умови праці, протягом 2016р становила 2957 осіб.
Основними факторами, що стримують покращення умов праці та проведення атестації є:
– невиконання роботодавцями вимог нормативно-правових актів щодо створення на кожному робочому місці безпечних умов праці;
– важкий фінансовий стан більшості підприємств через відсутність обігових коштів;
– відсутність ефективного економічного механізму щодо зацікавленості керівників підприємств і організацій в покращенні умов праці.
В місті на більшості підприємств атестація закінчена, на окремих – перебуває в стадії завершення. Найкраща ситуація щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці залишається на державних підприємствах.
Вищезазначеною постановою передбачено зберігання матеріалів атестації на підприємстві, в організації протягом 50 років.
З метою врегулювання проблемних питань щодо підтвердження права працівників ліквідованих підприємств на пільгове пенсійне забезпечення, просимо Вас під час проведення робіт з ліквідації посилити контроль за процедурою передачі документів з атестації робочих місць за умовами праці на збереження в архівний відділ вул. Садова, 9/5, телефон 4-01-84.
Управлінням праці та соціального захисту населення Уманської міської ради проводяться безкоштовні семінари, "круглі столи" з питань трудового законодавства, укладання колективних договорів, охорони та умов праці. На жаль, більшість керівників, на яких не проводиться атестація робочих місць за умовами праці, їх не відвідують та не направляють представників.
За більш детальною інформацією звертатися за адресою: управління праці та соціального захисту населення Уманської міської ради, вул. Садова, 9, кабінет 25, 3-68-41